Seria Mondială a Ligii Mici: 10 cei mai memorabili jucători și performanțe

author
7 minutes, 26 seconds Read

De-a lungul anilor, Seria Mondială a Ligii Mici a crescut în popularitate și este acum prezentată în mod proeminent pe ESPN în fiecare sezon, și pe bună dreptate, deoarece copiii au oferit câteva momente fantastice de-a lungul anilor.

În timp ce este cu siguranță un joc diferit de MLB sau chiar de baseballul de liceu, baseballul din Liga Mică ne amintește ce înseamnă să joci baseball pur și simplu din dragoste pentru joc și nimic altceva.

Iată, așadar, o privire asupra celor mai memorabile 10 jucători, echipe, meciuri și momente individuale din istoria Little League World Series.

A fost meciul de deschidere al LLWS 2007 între Hamilton, Ohio și Walpole, Mass.., iar echipa din Ohio a intrat în joc cu un record de 14-0 în calificări și avea un avantaj de 1-0 la intrarea în partea de sus a reprizei a șasea.

Cu toate acestea, Walpole a lovit pentru trei alergări în partea de sus a celei de-a șasea pentru a prelua conducerea, iar după ce Hamilton a redus avantajul la 3-2, au venit la ultima lor bătaie cu un alergător pe a treia și cu un bătut de curățare John Cornett la placă.

Când Cornett a intrat în una și a condus-o în centrul adânc al terenului, părea să fie plecat de la bătaie. Cu toate acestea, jucătorul de câmp central Walpole Michael Rando a sărit la perete și a făcut captura care a salvat jocul și, ulterior, a încheiat jocul.

Nu. 9: Chin-Hsiung Hsieh (1996)

L LLWS 1996 a aparținut în mod clar echipei din Taipeiul Chinezesc, deoarece și-au depășit adversarii cu 62-9 în cele cinci meciuri, în drumul lor spre o victorie cu 13-3 în meciul de campionat.

Ofensiva a venit de la toată formația, dar un jucător în special a avut un impact uriaș cu bâta, și acesta a fost Chin-Hsiung Hsieh.

În cele cinci meciuri, el a izbutit 0,706 (12 din 17) cu un record de șapte home run-uri și 15 RBI, fiind o echipă de distrugere cu un singur om în una dintre cele mai dominante echipe din istoria turneului.

Nr. 8: Lloyd McClendon (1971)

În timp ce a fost un jucător și un manager decent în liga majoră, cea mai mare realizare a lui Lloyd McClendon în baseball ar putea foarte bine să fi venit la vârsta de 12 ani.

Starul echipei din Gary, Ind. în acel an, McClendon a lovit cinci home run-uri în cinci bătăi oficiale pe parcursul a trei meciuri, în timp ce a fost eliminat intenționat în celelalte cinci apariții pe teren.

De parcă acest lucru nu ar fi fost de ajuns, el a fost, de asemenea, asul de aruncător al echipei, și a aruncat opt reprize și a cedat trei puncte în meciul de campionat împotriva Taipeiului Chinezesc.

Echipa avea să cadă în repriza a noua, când Taipei a marcat nouă puncte în partea de sus a reprizei pentru a construi un avantaj insurmontabil, dar performanța lui McClendon rămâne ca fiind poate cea mai completă și cea mai dominantă din istoria LLWS.

Nu. 7: Jesus Sauceda (2008)

Aruncând împotriva Italiei în LLWS 2008, asul Mexicului, Jesus Sauceda, a avut poate cea mai bună prestație completă din istoria turneului.

Pe movilă, el a aruncat patru reprize perfecte, eliminând toți cei 12 jucători pe care i-a avut în față. La placa, el a făcut 3 din 3 cu șase RBI, inclusiv un grand slam.

Echipa sa a câștigat în patru reprize din cauza regulii milei, așa că, în timp ce jocul său perfect nu a durat toate cele șase reprize, nu există nici o îndoială că performanța sa rămâne una dintre cele mai bune din toate timpurile.

Nu. 6: Rich Cominski (1957)

Într-o zi înainte ca echipele internaționale să facă parte din LLWS, Morrisville, Pa. și Merchantville, N.J. s-au întâlnit în meciul de campionat din 1957.

Jocul a fost deja unul istoric, deoarece Cy Young, în vârstă de 88 de ani, a aruncat prima aruncare, dar de acolo avea să devină și mai bun.

Cu toate echipele legate la 3-3 după șase reprize, meciul a intrat în prelungiri, iar jucătorul de câmp dreapta din Morrisville, Rich Cominski, a început în partea de jos a reprizei a șaptea cu primul home run câștigător al seriei din istoria Little League World Series.

Nr. 5: Michael Memea (2005)

Jocul de campionat LLWS din 2005 dintre Ewa Beach, Hawaii și Wilemstad, Curacao a marcat doar a patra oară în istorie când meciul final a ajuns în prelungiri și prima dată din 1979.

Înfruntând campioana în exercițiu Curacao, echipa din Hawaii era clar defavorizată, iar când echipa din Wilemstad a preluat un avantaj de 6-3 în partea de sus a reprizei a șasea, lucrurile păreau sumbre pentru reprezentanții SUA.

Cu toate acestea, echipa a organizat o revenire impresionantă, marcând trei puncte pentru a trimite meciul în prelungiri. După ce a ținut Curacao fără goluri în partea de sus a reprizei a șaptea, Michael Memea a încheiat meciul cu o singură lovitură de bâtă pentru a începe partea de jos a reprizei, oferindu-i echipei sale victoria în mod dramatic, 7-6.

Nr. 4: Dalton Carriker (2007)

Când meciul de campionat al LLWS a intrat în prelungiri pentru doar a cincea oară în istorie și pentru a doua oară în trei ani, fanii s-au întrebat dacă vor avea parte de eroismele walk-off care au pus capăt seriei din 2005, și au avut noroc.

A durat până în partea de jos a reprizei a opta, dar Warner Robins, Ga. Dalton Carriker a pus capăt lucrurilor cu o singură lovitură de bâtă, când a trimis o aruncare de 2-1 pe terenul opus pentru un home run de walk-off, iar echipa din Georgia a învins Tokyo cu 3-2.

Imaginea lui Carriker alergând la baze cu ambele mâini în aer a devenit una dintre cele mai emblematice din istoria LLWS.

Reliever Kendall Scott merită, de asemenea, credit, deoarece el a dat doar o lovitură în timp ce a eliminat 10 în cinci reprize de relief pentru a menține lucrurile la egalitate și a pregătit eroismul lui Carriker.

Numai. 3: Cody Webster (1982)

Seria Mondială a Ligii Mici din 1982 a marcat prima dată când meciul de campionat a fost la televiziunea națională, iar copiii din Kirkland, Wash. au profitat la maxim de șansa lor de a fi în lumina reflectoarelor.

Înfruntând o echipă din Taiwan care nu pierduse de 31 de meciuri, nu mai este nevoie să spunem că erau outsideri, dar nu era nicio îndoială că aveau cel mai bun jucător din ambele tabere în Cody Webster.

În acel meci final, el a aruncat două lovituri și a lovit cel mai lung home run din istoria LLWS, cu o distanță uriașă de 280 de metri, în timp ce Kirkland a învins echipa din Taiwan.

Jocul a devenit mai târziu punctul central al unuia dintre specialele 30 pentru 30 de la ESPN, intitulat „Little Big Men.”

Nr. 2: Danny Almonte (2001)

Almonte nu a fost doar subiectul de discuție al LLWS 2001, ci și al lumii sportului când a urmat un meci fără lovitură în finala regională Mid-Atlantic cu un meci perfect în finala U.S. semifinale în interval de cinci zile.

Echipa sa a căzut în finala americană fără asul său pe deal, dar echipa și Almonte au fost povestea seriei, indiferent de situație. Almonte a fost supranumit următorul fenomen al aruncărilor, dar au apărut îngrijorări cu privire la vârsta sa.

După unele investigații, s-a descoperit că Almonte avea, de fapt, 14 ani și nu 12, și a fost declarat neeligibil, iar victoriile echipei sale au fost pierdute.

În timp ce povestea lui este una de înșelăciune, nu există nicio îndoială că povestea lui Danny Almonte va fi pentru totdeauna una despre care se vorbește ori de câte ori se aduce în discuție Little League World Series.

Nr. 1: Angel Macias (1957)

În meciul de campionat al LLWS din 1957, echipa din Monterrey, Mexic, a înfruntat echipa din La Mesa, California, și cu o echipă care avea o medie de 1,80 m și 92 de kilograme, echipa din Monterrey părea un outsider clar.

Cu toate acestea, ei aveau un armăsar în ambidextrul Angel Macias, iar acesta a intrat pe movilă în meciul de campionat, aruncând cu mâna dreaptă împotriva unei formații din La Meas, care era plină de dreptaci.

El a continuat să arunce un meci perfect, eliminând 11 jucători, iar echipa sa a luat titlul cu o victorie cu 4-0, devenind prima echipă internațională care a câștigat LLWS.

Povestea a fost transformată într-un film în 2009, intitulat The Perfect Game, cu actorul Jake T. Austin jucând rolul lui Macias.