Hím vs. nőstény versenylovak? 7 érdekes tény a sportból

author
7 minutes, 6 seconds Read

A lóversenyeket nézve az a benyomásunk lehet, hogy csak hím lovak vehetnek részt a versenyen. Legalábbis az USA-ban. De mik a tények?

Az ügetőlovak hímek vagy nőstények?

A versenylovak lehetnek hímek vagy nőstények. De általában több a hím lovak száma, mint a nőstényeké. De a legtöbb versenyen mindkét nem vehet részt, és több példa is van a nagyszerű női versenylovakra.

Nézzük meg közelebbről, és nézzünk meg néhány számot és tényt.

Tartalomjegyzék

A versenylovak jellemzően hímek vagy nőstények?

A versenylovak esetében nincsenek meghatározott fajtatároló nemek, amelyeket előnyben részesítenének. Ettől függetlenül vannak olyan versenyek, amelyek csak nőstények számára vannak fenntartva, mint például a telivér versenyek.

A legtöbb versenyen azonban a hím lovak aránya magasabb, annak ellenére, hogy a nőstény lovak (szinte mindig) nagyon szívesen látottak.

Itt van két példa olyan versenyekre, amelyeken csak azonos nemű lovak indulhatnak:

• A Secretariat versenyen csak hímek indulhatnak
  • A Ruffian versenyen csak nőstények

Ezek a kivételek a szabály alól. Általában keverjük a hímeket és a nőstényeket, és hagyjuk, hogy vállvetve versenyezzenek ugyanazokban a futamokban.

Miért férfi a lovak többsége

Ezzel együtt a pályákon többségben vannak a férfi versenylovak.

A CNN szerint a brit sík versenypályákon 63%-ban férfi lovak vannak, és csak 37%-ban nőstények. Ez majdnem 2/3-os férfi dominancia.

A hím lovak jellemzően egy icipicit nagyobbak

Ez azért van, mert egy hím ló jellemzően egy kicsit erősebb felépítésű, mint nőstény társai.

Egy másik különbség az azonos fajtájú hím és nőstény lovak között a méret. A hím ló általában egy icipicit magasabb, mint a nőstény ló. Ezek az apró különbségek hatalmas különbséget jelenthetnek a versenyben.

Az ezekben a versenyekben résztvevő lovak kivételesen jól képzettek, így néha a vékony kis vonalak döntik el a különbséget.

De van egy másik, nemrégiben történt eset, amit nem szabad elhanyagolni. Ennek pedig a tenyésztéshez van köze.

A nőstény győztes lovakat tenyésztésre veszik ki

Amikor végül van egy győztes lovad nagyon jó génekkel és erős genetikával, akkor jellemzően tenyészteni akarsz rá. Mint talán tudod, egy nőstény lónak körülbelül egy évbe telik, mire vemhes lesz.

Ez megnehezíti a tréninggel való lépést, és nyilvánvalóan a nőstény ló nem tud ugyanazon a szinten versenyezni a vemhesség alatt.

Nekünk nagyon jó eredményeink vannak a győztes lovak győztes utódait illetően. Ráadásul nagyon sok pénzt lehet keresni egy olyan kanca tenyésztésével, amelyik fontos versenyt nyert.

Gyakran előfordul, hogy a versenyló tulajdonosa ivartalanítja a hím lovat, hogy az jobban koncentráljon a feladatokra. Hogy vannak, akik inkább nem heréltetik a postát, mert azt remélik, hogy a ló tenyésztéséből némi pénzre tehetnek szert.

Egy győztes versenylóból származó jó ivadékkal könnyen 150.000 dollár körüli összeget (és feljebb!) lehet begyűjteni.

A hormonok is szerepet játszanak

Az utolsó ok, amit itt megvizsgálunk, a hormonokhoz kapcsolódik.

Az emberekhez hasonlóan a lovak között is tapasztaljuk, hogy a nőstény lovaknál is vannak olyan időszakok, amikor a hormonok zavarják a munkát. Ez azt jelenti, hogy időnként kiszámíthatatlanok lehetnek. Ez néha arra készteti a lovast, hogy hím lovat válasszon.

A hím lovak (csődörök) is okozhatnak problémákat ebből a szempontból. Időnként agresszívek lehetnek, amikor a tesztoszteron szintjük megugrik, és furcsán is viselkedhetnek. Ezért sokan úgy döntenek, hogy ivartalanítják a versenylovat.

Ezáltal a csődörből “herélt” lesz. A herélt csődörrel könnyebb dolgozni, mert stabilabb, és nem olyan könnyen megzavarható a pályákon.

A lovasok elsősorban hímek vagy nőstények?

A másik kérdés az, hogy maguk a lovasok elsősorban férfiak vagy nők-e.

Úgy tűnik, hogy a zsokék között sokkal több férfi van, mint nő. És ennek jó oka van.
(azon a nyilvánvaló okon kívül, hogy a nők gyakrabban esnek teherbe, mint a férfiak).

És ennek köze van a genetikához.

Zsokéként alacsonyan kell tartani a testsúlyt, és ez nehezebb lehet a nőknek, akiknek általában magasabb a testzsírszázalékuk.

Vékony és sovány testre van szükséged, elegendő izommal, hogy kibírd a versenyeket, és nem túl sok zsírral, hogy elérd a (nem hivatalos) súlyhatárt.

A lovasok általában nem nyomnak többet 126 fontnál (57 kilogramm), amikor elindulnak a nagy versenyeken. Ez mindkét nem esetében alacsony súlynak számít, bár a férfiak között általában kicsit könnyebb ilyen testalkatot találni.

A lóversenyzés azon kevés sportágak egyike, ahol a férfiak és a nők közvetlenül egymás ellen versenyeznek. Ennek az az oka, hogy a ló végzi a munka nagy részét.

Úgy tűnhet, hogy a lovas csupán a győzelem felé irányítja a lovat. De ez nem a teljes igazság. Sok munka kell az írótól ahhoz, hogy a ló megnyerje a versenyt. De ez nem csak a puszta fizikai erőről szól.

Ez sokkal inkább a ló és a lovas közötti mentális és fizikai kapcsolatról szól, ezért egy nő ugyanolyan jó lovas lehet, mint egy férfi.

3 Híres női versenyló

A lovasok a pályákon jellemzően adrenalinfüggők. Sok bátorság és akaraterő kell ahhoz, hogy a pályán maradj, mert jellemzően egy csomó csontot törsz, hogy feljuss a csúcsra.

Azért vissza kell tudni dolgozni magad, és ez a nőknek nem mindig olyan könnyű, mint a férfiaknak. Már csak azért is, mert a férfiak erősebb felépítésűek, mint a nők (fizikailag).

Itt van néhány nő, aki lenyűgöző eredményekkel jutott el idáig.

Chantal Sutherland

Chantal nem csak kanadai modell, hanem híres zsoké is.

Karrierje első versenyét még 2000 október 9-én nyerte Torontóban. Azóta sok nőt inspirált a lóversenyzésre, és többször is nyert.

Az Animal Planet “Jockeys” című tévéműsorának főszereplőjeként is híres.

Emma-Jayne Wilson

Emma-Jayne Wilson egy másik híres nő a versenypályán.

Kilencéves korában kezdett lovaglóleckéket venni, és ő lett az első nő, aki megnyerte Kanada legrégebbi és legrangosabb versenyét, a “Queens Plate”-t.

A kanadai nők között az első helyen áll, ha a sporttal keresett pénzről van szó. Több mint 70 000 000 dollárt keresett a lóversenyzéssel. Nagyon lenyűgöző.

Julie Krone

Julieann Louise Krone egy másik amerikai tréfamester. Ő is több versenyt nyert, és elég híres a lóversenyzés világában.

Karrierjét western michigani versenylovasként kezdte. Később inspirálta, hogy hivatásos jockey legyen. Első versenyét 1981-ben nyerte meg, majd ezt követően győzelmek hosszú sora következett.