Dale Earnhardt Jr Net Worth

author
3 minutes, 15 seconds Read

Ralph Dale Earnhardt Jr. care este, de asemenea, cunoscut sub numele de Junior, este un fost pilot profesionist american de curse de stock car și proprietar de echipă. În prezent lucrează ca analist la emisiunea NASCAR de pe NBC, alături de cursele cu jumătate de normă pentru JR Motorsports în seria NASCAR Xfinity. El conduce un Chevrolet Camaro cu numărul 88. Este fiul legendarului pilot de curse de stock-car-uri Dale Earnhardt Sr., care a câștigat un număr record de șapte campionate NASCAR Winston Cup și un total de 76 de curse Winston Cup. Familia are antecedente întregi în materie de curse, deoarece tatăl lui Dale Sr., Ralph Earnhardt, a fost, de asemenea, un pilot de succes de stock-car.

Dale Junior însuși a câștigat 26 de curse în NASCAR Cup Series și este de două ori câștigător al cursei Daytona 500, câștigându-le pe ambele la exact 10 ani distanță (2004 și 2014). El este mai degrabă cunoscut pentru succesul său pe Daytona International Speedway și și-a câștigat porecla de „Pied Piper of Daytona”.

A condus pentru compania tatălui său, Dale Earnhardt, Inc. (DEI) pentru cea mai mare parte a carierei sale, dar s-a mutat la Hendrick Motorsports în mai 2007. Mulți au speculat că schimbarea a fost făcută de Dale Junior pentru a ieși din umbra tatălui său, însă el însuși a declarat că motivul a fost acela că avea nevoie de echipament de nivel de elită pentru a câștiga campionatul Sprint Cup și a simțit că nu putea face acest lucru decât dacă putea obține proprietatea majoritară la compania tatălui său.

Valoarea netă a lui Dale Earnhardt în 2018

Publicitate
Publicitate

Cu o carieră de peste 20 de ani, Dale Junior și-a câștigat o mare parte din avere prin realizările și salariile sale. La toate acestea se adaugă faptul că a fost un pilot de curse de mare succes, iar două titluri Daytona nu reprezintă o performanță obișnuită. Averea sa netă estimată este estimată la aproximativ 400 de milioane de dolari, ceea ce îl face unul dintre cei mai bogați sportivi.

Valoarea sa netă a crescut cu adevărat doar la trecerea sa la Hendrick Motorsports, deoarece a primit o creștere salarială majoră. În ciuda unei scăderi a performanțelor, a fost în continuare cel mai bine plătit pilot de curse din 2008 până în 2015.

Câștigurile lui Dale Earnhardt

În 2016, a obținut câștiguri uluitoare de 23,5 milioane de dolari, în ciuda faptului că a ratat ultimele 16 curse din cauza unei comoții cerebrale. A figurat în topul Forbes al celor mai bine plătiți sportivi până în 2017, când a fost plasat pe locul 100 în listă. Lucrând în prezent ca analist la NBC, el va câștiga în continuare o sumă constantă de bani.

Dale Junior are o prezență destul de mare în domeniul publicității și face o mulțime de bani prin sponsorizări. Contractul său de sponsorizare cu Budweiser îl făcea să câștige un milion de dolari pe cursă, o sumă foarte mare în Nascar. De asemenea, în calitate de cel mai popular pilot din NASCAR, vânzările sale de mărfuri au depășit orice așteptări și au fost de două ori mai mari decât ale oricărui alt pilot.