LeBron James Bio

author
4 minutes, 38 seconds Read

Sezon 2012-13

A început toate cele 76 de meciuri în care a jucat pentru HEAT și a avut o medie de 26.8 puncte (.565 FG%, .753 FT%), 8.0 recuperări, 7.3 pase decisive, 1,70 recuperări și 37,9 minute de joc…a stat pe tușă patru meciuri din cauza unei întinderi la tendonul drept (trei între 31 mart. și 5 apr. și din nou pe 10 apr.) și un meci (15 apr.) din cauza unei dureri la tendonul drept…a ratat un meci (15 apr.) din cauza unei dureri la tendonul drept…a ratat un meci (15 apr. 17) din motive personale…a fost desemnat MVP al NBA pentru al doilea an consecutiv și pentru a patra oară în cinci ani…a fost numit în prima echipă All-NBA și în prima echipă NBA All-Defensive First Team…a fost de șase ori jucătorul săptămânii în Conferința de Est și de cinci ori jucătorul lunii în Conferința de Est…a fost desemnat Jucătorul Lunii în fiecare din primele cinci luni ale sezonului, devenind primul jucător care a obținut acest premiu în cinci luni consecutive în același sezon… a fost titular pentru Conferința de Est la All-Star Game din Houston… a înregistrat cele mai mari performanțe ale carierei într-un singur sezon în ceea ce privește procentajul de aruncări pe teren și procentajul de aruncări de trei puncte…acesta a marcat al șaselea sezon consecutiv în care și-a îmbunătățit procentajul la aruncările de pe teren și al doilea an consecutiv în care și-a îmbunătățit procentajul la trei puncte… a devenit primul jucător din istoria NBA care a reușit cel puțin 100 de aruncări de trei puncte într-un sezon în timp ce a aruncat cel puțin 55% din teren…a condus NBA la numărul de aruncări de câmp reușite și s-a clasat printre liderii ligii la triple-double (locul 2), puncte (locul 3), medie de puncte (locul 4), procentaj de aruncări de câmp (locul 5), aruncări libere reușite (locul 6) și încercate (locul 6), aruncări de câmp încercate (locul 7), minute (locul 8), pase decisive (locul 11), duble-double (la egalitate, locul 11), recuperări pe meci (locul 12), recuperări pe meci (locul 21), procentaj de aruncări de trei puncte (locul 28) și blocaje pe meci (locul 40)…a condus HEAT la puncte, medie de puncte, minute jucate, goluri marcate și încercate, procentaj de aruncări din acțiune, aruncări libere marcate și încercate, recuperări defensive și totale, pase decisive, recuperări, duble-doblu, triple-doblu, aruncări de trei puncte, dunk-uri, scoruri de două cifre, meciuri de 20 de puncte și meciuri de 30 de puncte…a fost cel mai bun marcator al echipei HEAT de 54 de ori, cel mai bun asistent de 55 de ori, cel mai bun jucător de 53 de ori și cel mai bun recuperator de 44 de ori (toate recorduri de echipă) și, de asemenea, a condus echipa la blocaje în 19 ocazii… a marcat în cifre duble în toate cele 76 de meciuri în care a jucat, extinzându-și seria de meciuri consecutive în care a marcat de două cifre la 495 de meciuri în total și un record de franciză de 217 ca membru al echipei HEAT…a marcat cel puțin 20 de puncte în 71 de ocazii, 30 sau mai multe puncte de 26 de ori și a înregistrat o performanță de 40 de puncte…a stabilit recordul francizei pentru meciuri consecutive de 20 de puncte la 38, ultimele 33 de meciuri ale acestei serii au fost primele 33 de meciuri ale campaniei 2012-13, iar cele 33 de meciuri consecutive de 20 de puncte marcate pentru a deschide un sezon au marcat a doua cea mai lungă serie de astfel de meciuri din istoria NBA de la fuziunea ABA-NBA…a devenit primul jucător din istoria NBA care a marcat cel puțin 30 de puncte și a aruncat cel puțin 60 la sută de pe parchet în șase meciuri consecutive, când a reușit această performanță din februarie. 3-12…în timpul acestei serii, el a avut o medie de 30,8 puncte și a aruncat 71,7% din teren…a stabilit recordul francizei pentru performanțe consecutive de 30 de puncte, cu șapte din feb. 3-14…a prins de 25 de ori recuperări de două cifre și a dat de 15 ori asistențe de două cifre…a înregistrat 36 de duble-double-uri și patru triple-double-uri…a marcat cel de-al 20.000-lea punct din carieră și a dat cea de-a 5.000-a asistență din carieră la Golden State pe 16 ianuarie…la 28 de ani și 17 zile a devenit cel mai tânăr jucător din istoria NBA care a atins pragul de 20.000 de puncte…a prins cea de-a 5.000-a recuperare din carieră la Atlanta pe 16 nov. 9…a marcat cel de-al 1.000-lea coș de trei puncte din carieră în meciul cu Philadelphia din 8 martie…a marcat cel de-al 5.000-lea punct ca membru al echipei HEAT în meciul cu Houston din 6 februarie, atingând această bornă în 187 de meciuri, un record al francizei…a stabilit recordul francizei de puncte într-o a doua repriză de prelungiri (11) și de puncte combinate în prelungiri într-un meci (15) în victoria lui Miami în două reprize de prelungiri în meciul cu Sacramento din februarie. 26….a avut un record al carierei de 92,9% (13-14) la aruncările de pe parchet pe 4 februarie împotriva lui Charlotte, egalându-l pe Alonzo Mourning pentru a doua cea mai bună performanță într-un singur meci din istoria HEAT…Recorduri stagionale: 40 de puncte (vs. Sacramento, 26 feb.), 16 recuperări (la Boston, 27 ian.), 16 pase decisive (vs. Sacramento, 26 feb.), șase recuperări (la Detroit, 28 dec.), patru blocaje (de două ori) și 51:56 minute (la Boston, 27 ian.). 27).