Joakim Noah

author
9 minutes, 26 seconds Read

Chicago Bulls (2007-2016)Upravit

Začátky kariéryUpravit

Chicago Bulls si Noaha vybrali v roce 2007 v draftu NBA jako devátého hráče v celkovém pořadí. Noah a jeho spoluhráči z Floridy Corey Brewer a Al Horford se stali nejvýše vybranou trojicí ze stejné vysoké školy v historii NBA. Horforda si jako třetího v pořadí vybrala Atlanta Hawks a Brewera jako sedmého Minnesota Timberwolves. Dne 6. listopadu 2007 Noah debutoval v základní části z lavičky poté, co vynechal první tři zápasy s podvrtnutým kotníkem. Vstřelil 2 body a měl 4 doskoky. Noah měl v týmu raketový start poté, co byl v lednu 2008 jednomyslným hlasováním spoluhráčů suspendován.

Noah s Bulls v únoru 2009

Noah měl v základní části sezóny 2008-09 průměr 6,7 bodu a 7,6 doskoku na zápas. Noah hrál klíčovou roli v šestém utkání série prvního kola play-off Východní konference 2009 mezi Bulls a Boston Celtics. V poslední minutě třetího prodloužení za nerozhodného stavu 123:123 ukradl míč Paulu Piercovi, driblinkem po hřišti (což je pro centra neobvyklé) se pokusil o smeč a vybojoval přitom šestý Piercův faul. Bulls zápas vyhráli 128:127, ačkoli v sedmém utkání sérii prohráli.

Sezóna 2009-10Edit

V sezóně 2009-10 měl Noah průměr 10,7 bodu a 11,0 doskoku na zápas. Kvůli zranění odehrál pouze 64 zápasů. Bulls opět postoupili do play-off a zajistili si 8. místo ve Východní konferenci. V play-off měl Noah průměr 14,8 bodu na zápas a 13,0 doskoku, ale Bulls prohráli v prvním kole s Clevelandem Cavaliers v pěti zápasech.

Sezóna 2010/11Edit

Noah s Bulls v únoru 2011 soupeřil s Kevinem Séraphinem z Washington Wizards

4. října 2010 Noah podepsal s Bulls pětileté prodloužení smlouvy na 60 milionů dolarů. Dne 15. prosince 2010 Bulls oznámili, že kvůli poškození vazů v ruce Noah podstoupí operaci a bude chybět 8 až 10 týdnů. Před zraněním měl Noah ve 24 zápasech průměr 14 bodů a 11,7 doskoku. Do hry se vrátil v 55. zápase sezony 23. února poté, co se zotavil z operace pravého palce. Za něco málo přes 24 minut nastřílel 7 bodů a měl 16 doskoků. Na listinu neaktivních hráčů se vrátil v zápasech č. 74, 75 a 76.

Sezóna 2011/12Edit

Dvaadvacátého února 2012 zaznamenal Noah svůj první triple double v kariéře, když v utkání proti Milwaukee Bucks zaznamenal 13 bodů, 13 doskoků a 10 asistencí. Byl to první triple-double centra Bulls od roku 1977, kdy ho zaznamenal Artis Gilmore.

Sezóna 2012-13Edit

7. prosince 2012 zaznamenal Noah při vítězství nad Detroitem Pistons své kariérní maximum 30 bodů a 23 doskoků. Dne 18. prosince 2012 zaznamenal svůj druhý triple double v historii, když při vítězství 100:89 nad Boston Celtics zaznamenal 11 bodů, 13 doskoků a poskytl 10 asistencí. 24. ledna 2013 byl Noah zařazen jako náhradník do All-Star Game NBA 2013, kde reprezentoval Chicago Bulls spolu se spoluhráčem Luolem Dengem. Stal se prvním centrem Bulls v All-Star od dob Artise Gilmora v roce 1982. V utkání odehrál 16 minut a při prohře Východu zaznamenal 8 bodů a posbíral 10 doskoků. Dne 28. února 2013 zaznamenal Noah svůj třetí triple double v kariéře, když při vítězství Chicaga nad Philadelphií 76ers 93:82 nastřílel 23 bodů, posbíral 21 doskoků a zblokoval 11 střel. Tím Noah jednak vyrovnal klubový rekord v počtu bloků v utkání základní části, který 20. prosince 1977 stanovil Artis Gilmore, a jednak se připojil k Hakeemu Olajuwonovi, Kareemu Abdul-Jabbarovi, Shawnu Bradleymu, Shaquille O’Nealovi a Elvinu Hayesovi jako jediným hráčům, kteří zaznamenali triple-double 20-20-10 v bodech, doskocích a blocích od doby, kdy se bloky začaly zaznamenávat, a jako jediný z nich to dokázal při 65% úspěšnosti střelby z pole.

Sezona 2013-14Edit

Od 28. prosince 2013 do 1. února 2014 měl Noah sérii 18 zápasů s 10 a více doskoky, přičemž v tomto období měl průměr 13,9 doskoku. Taková série byla ukončena 4. února 2014 v zápase proti Sacramentu Kings, kdy byl Joakim po stížnosti kvůli spornému odpískání faulu proti němu vyloučen ze hry. Noah vybuchl a slovně urážel rozhodčí, což mělo za následek pokutu 15 000 dolarů od NBA. Dne 30. ledna 2014 byl Joakim Noah podruhé v kariéře jmenován náhradníkem v Utkání hvězd NBA 2014. V utkání odehrál 21 minut (včetně celé čtvrté čtvrtiny) a nastřílel 8 bodů, nasbíral 5 doskoků a měl 5 asistencí, přičemž pomohl Východu k vítězství 163:155. Dne 11. února 2014 zaznamenal Noah svůj čtvrtý triple double v kariéře při vítězství 100-85 proti Atlantě Hawks, když zápas zakončil s 19 body, 16 doskoky a 11 asistencemi. Dne 19. února 2014 si Joakim připsal 13 asistencí při venkovní výhře 94:92 proti Torontu Raptors. Tím se stal prvním centrem NBA se třemi zápasy s více než 10 asistencemi v sezóně od Brada Millera ze Sacramento Kings v sezóně 2005-06 a jediným centrem s 13 asistencemi v zápase od Vlade Divaca v dubnu 1996.

2. března 2014 zaznamenal Noah svůj pátý triple double v kariéře, když 13 body, 12 doskoky a 14 asistencemi přispěl k výhře 109-90 nad New York Knicks. Noahových 14 asistencí bylo vůbec nejvíce asistencí centra Bulls a nejvíce asistencí centra v NBA od roku 1986. O tři dny později, při vítězství 105:94 nad Detroitem Pistons, zaznamenal Noah další triple double, když zápas zakončil 10 body, 11 doskoky a 11 asistencemi. Měsíc březen Joakim zakončil se 120 asistencemi, což je nejvíce asistencí centra NBA od března 1968, kdy jich Wilt Chamberlain zaznamenal 155. Dne 9. dubna 2014 zaznamenal Noah 15 bodů, 13 doskoků a 10 asistencí při venkovním vítězství 102:87 proti Minnesotě Timberwolves, což byl jeho čtvrtý triple double v sezoně. Dne 21. dubna 2014 získal Noah poprvé v kariéře ocenění pro nejlepšího obránce NBA. Po Michaelu Jordanovi, který tuto cenu získal v sezóně 1987-88, je druhým hráčem Chicaga Bull, který ji získal.

4. června 2014 byl Noah jmenován do prvního týmu All-NBA 2014.

Sezóna 2014-15Edit

Dne 27. ledna 2015 Noah odehrál nejlepší zápas sezóny s 18 body a 15 doskoky při výhře 113:111 v prodloužení nad Golden State Warriors. Sezonu zakončil s průměrem 7,2 bodu a 9,6 doskoku, což byly jeho nejnižší průměry od sezony 2009-10.

Sezona 2015-16Edit

Noah přišel o místo v základní sestavě kvůli Nikolovi Mirotičovi během předsezony 2015 a v prvních 23 po sobě jdoucích zápasech sezony 2015-16 nastupoval z lavičky. Po čtyřnásobné prohře v prodloužení s Detroitem Pistons 18. prosince neodcestoval do New Yorku na zápas Bulls proti Knicks 19. prosince rozehrávač Pau Gasol. Při jeho absenci nastoupil Noah ke svému prvnímu utkání v sezoně a následně zaznamenal 21 bodů. V utkání také získal 10 doskoků, z toho šest útočných, čímž se stal lídrem Bulls v počtu útočných doskoků v kariéře a předstihl Horace Granta (1 888). Dne 23. prosince byl vyloučen na dva až čtyři týdny kvůli lehké trhlině v levém rameni, kterou utrpěl v zápase Bulls proti Brooklynu Nets 21. prosince. Poté, co kvůli zranění vynechal devět po sobě jdoucích zápasů, se 11. ledna vrátil do hry a zaznamenal 9 doskoků a 4 asistence z lavičky při prohře s Washingtonem Wizards. Dne 14. ledna nastoupil teprve podruhé v sezoně, když nahradil zraněného Paua Gasola. Za 38 minut hry zaznamenal 6 bodů, 16 doskoků, 8 asistencí, 2 zisky a 1 blok při výhře 115:111 v prodloužení nad Philadelphií 76ers. V dalším utkání následujícího večera si Noah proti Dallasu Mavericks znovu poranil levé rameno. Následně byl vyloučen na čtyři až šest měsíců poté, co bylo zjištěno, že potřebuje operaci ke stabilizaci levého ramene.

New York Knicks (2016-2018)Edit

Noah s Knicks v roce 2017

8. července 2016 podepsal Noah čtyřletou smlouvu na 72 milionů dolarů se svým domovským týmem New York Knicks. V té době pochybný kontrakt byl později označen za „katastrofální“ a „nejhorší podpis v historii klubu“. Dne 27. února 2017 podstoupil artroskopii levého kolena, při níž mu bylo odstraněno uvolněné těleso, a následně byl vyloučen nejméně na tři až čtyři týdny. Dne 25. března 2017 byl Noah suspendován na 20 zápasů bez nároku na plat za porušení ligové protidrogové politiky. Noah, který nehrál od 4. února, stejně pravděpodobně vynechal posledních 10 zápasů Knicks v sezoně kvůli zranění levého kolena. Suspendace se přenesla do prvních 10 zápasů sezony 2017-18. Noah, který o svém porušení pravidel nevěděl, se proti suspendaci neodvolal. Dne 12. dubna 2017 bylo uznáno, že Noah potřebuje operaci přetržené manžety levého rotátoru a bude potřebovat čtyři až šest měsíců na rehabilitaci.

Dne 27. listopadu 2017 Knicks Noaha aktivovali a dali mu první herní čas od února. Noah nastoupil do zápasu Knicks proti Portlandu Trail Blazers ve druhé čtvrtině a odehrál tři minuty, během nichž se postaral o jediný střelecký pokus a získal doskok. O dva dny později byl na jeden den přeřazen do týmu Westchester Knicks v NBA G League a ještě ten večer odehrál za Westchester zápas proti Maine Red Claws. V lednu 2018 Noah odešel z týmu Knicks do exilu poté, co měl ostrou slovní rozepři s trenérem Jeffem Hornacekem. V sezóně 2017-18 Noah nastoupil pouze do sedmi zápasů, v nichž průměrně odehrál 5,7 minuty z lavičky.

13. října 2018 Knicks Noaha propustili prostřednictvím stretch-provision waiver. Využití stretch provision umožní Knicks v roce 2019 ušetřit 12,6 milionu dolarů na stropním prostoru. Noah, který měl ve smlouvě ještě 38 milionů dolarů, se nechtěl vzdát žádných peněz na zbývající dva roky své smlouvy. Zpoždění s jeho odstoupením bylo snahou Knicks přimět Noaha, aby se vzdal dalších peněz v rámci výkupu.

Memphis Grizzlies (2018-2019)Edit

Dne 4. prosince 2018 podepsal Noah smlouvu s Memphis Grizzlies do konce sezony. Dne 9. února 2019 si při výhře 99:90 nad New Orleans Pelicans připsal sezónní maxima 19 bodů a 14 doskoků. Dne 22. února 2019 zaznamenal 22 bodů (s 12 trestnými hody) a 11 doskoků při prohře s Los Angeles Clippers.