Joakim Noah

author
10 minutes, 22 seconds Read

Chicago Bulls (2007-2016)Edit

Anii de începutEdit

Chicago Bulls l-a selectat pe Noah ca a noua alegere generală în draftul NBA din 2007. Noah și coechipierii săi de la Florida, Corey Brewer și Al Horford, au devenit trio-ul cel mai bine ales din aceeași facultate din istoria NBA. Horford a fost ales al treilea la general de către Atlanta Hawks, iar Brewer a fost ales al șaptelea la general de către Minnesota Timberwolves. La 6 noiembrie 2007, Noah și-a făcut debutul în sezonul regulat de pe bancă, după ce a ratat primele trei meciuri din cauza unei entorse la gleznă. El a marcat 2 puncte și a avut 4 recuperări. Noah a avut un început dificil cu echipa sa după ce a primit o suspendare prin votul unanim al coechipierilor săi în ianuarie 2008.

Noah cu Bulls în februarie 2009

Noah a avut o medie de 6,7 puncte și 7,6 recuperări pe meci în sezonul regulat 2008-09. Noah a jucat un rol cheie în Meciul 6 al seriei din primul tur al playoff-ului Conferinței de Est din 2009 dintre Bulls și Boston Celtics. În ultimul minut al celei de-a treia reprize de prelungiri a meciului, cu scorul egal la 123-123, a furat mingea de la Paul Pierce și a driblat terenul (neobișnuit pentru un centru) pentru un dunk, atrăgând al șaselea fault al lui Pierce. Bulls a continuat să câștige meciul cu 128-127, deși avea să piardă seria în Meciul 7.

Sezonul 2009-10Edit

În timpul sezonului 2009-10, Noah a avut o medie de 10,7 puncte și 11,0 recuperări pe meci. El a jucat doar 64 de meciuri din cauza unei accidentări. Bulls a ajuns din nou în playoff, asigurându-și locul 8 în Conferința de Est. În playoff, Noah a avut o medie de 14,8 puncte pe meci și 13,0 recuperări, dar Bulls a pierdut în fața celor de la Cleveland Cavaliers în primul tur, în cinci meciuri.

Sezonul 2010-11Edit

Noah cu Bulls în februarie 2011, contestând cu Kevin Séraphin de la Washington Wizards

La 4 octombrie 2010, Noah a semnat o prelungire a contractului pe cinci ani și 60 de milioane de dolari cu Bulls. La 15 decembrie 2010, Bulls a anunțat că, din cauza unei leziuni de ligamente la mâna lui Noah, acesta va fi operat și va lipsi între 8 și 10 săptămâni. Noah a avut o medie de 14 puncte și 11,7 recuperări în cele 24 de meciuri dinaintea accidentării. El a revenit în acțiune în cel de-al 55-lea meci al sezonului, la 23 februarie, după ce s-a recuperat după o operație la degetul mare drept. El a marcat 7 puncte și a avut 16 recuperări în puțin peste 24 de minute. El a revenit pe lista inactivilor pentru meciurile 74, 75 și 76.

Sezonul 2011-12Edit

La 22 februarie 2012, Noah a înregistrat primul său triple-double din carieră cu 13 puncte, 13 recuperări și 10 pase decisive într-un meci împotriva lui Milwaukee Bucks. A fost primul triple-double realizat de un centru al lui Bulls de când Artis Gilmore a înregistrat unul în 1977.

Sezonul 2012-13Edit

La 7 decembrie 2012, Noah a înregistrat cele mai mari recorduri ale carierei de 30 de puncte și 23 de recuperări într-o victorie împotriva lui Detroit Pistons. Pe 18 decembrie 2012, el a înregistrat al doilea triple-double din istorie, marcând 11 puncte, luând 13 recuperări și oferind 10 pase decisive, cel mai mare număr din carieră, într-o victorie cu 100-89 în fața celor de la Boston Celtics. La 24 ianuarie 2013, Noah a fost numit rezervă în NBA All-Star Game 2013, reprezentând Chicago Bulls alături de coechipierul Luol Deng. El a devenit primul centru All-Star al celor de la Bulls de la Artis Gilmore în 1982. El a jucat 16 minute în acest meci, marcând 8 puncte și adunând 10 recuperări în înfrângerea celor din Est. La 28 februarie 2013, Noah a înregistrat al treilea triple-double din carieră, marcând 23 de puncte, adunând 21 de recuperări și blocând 11 aruncări, cea mai mare performanță din carieră, în victoria lui Chicago cu 93-82 în fața lui Philadelphia 76ers. Astfel, Noah a egalat atât recordul francizei pentru blocaje într-un meci din sezonul regulat, stabilit de Artis Gilmore la 20 decembrie 1977, cât și s-a alăturat lui Hakeem Olajuwon, Kareem Abdul-Jabbar, Shawn Bradley, Shaquille O’Neal și Elvin Hayes ca fiind singurii jucători care au înregistrat un triple-double de 20-20-10 la puncte, recuperări și blocaje de când au început să se înregistreze blocajele și singurul jucător dintre ei care a făcut acest lucru în timp ce a aruncat 65 la sută de pe teren.

Sezonul 2013-14Edit

De la 28 decembrie 2013 la 1 februarie 2014, Noah a avut o serie de 18 meciuri cu 10 sau mai multe recuperări, având o medie de 13,9 recuperări în această perioadă. O astfel de serie a fost întreruptă pe 4 februarie 2014 într-un meci împotriva celor de la Sacramento Kings, Joakim fiind expulzat din meci după ce s-a plâns din cauza unui fault controversat împotriva sa. Noah a izbucnit și i-a abuzat verbal pe arbitri, ceea ce a dus la o amendă de 15.000 de dolari din partea NBA. La 30 ianuarie 2014, Joakim Noah a fost numit rezervă în NBA All-Star Game 2014 pentru a doua oară în cariera sa. El a jucat 21 de minute în acest meci (inclusiv întregul sfert patru) și a marcat 8 puncte, a adunat 5 recuperări și a avut 5 pase decisive, ajutând echipa din Est să câștige cu 163-155. La 11 februarie 2014, Noah a înregistrat al patrulea triple-double din carieră într-o victorie cu 100-85 împotriva celor de la Atlanta Hawks, terminând meciul cu 19 puncte, 16 recuperări și 11 pase decisive. La 19 februarie 2014, Joakim a dat 13 pase decisive într-o victorie în deplasare cu 94-92 împotriva lui Toronto Raptors. În acest fel, el a devenit primul centru din NBA cu 3 meciuri cu peste 10 pase decisive într-un sezon de la Brad Miller de la Sacramento Kings în 2005-06 și singurul centru cu 13 pase decisive într-un meci de la Vlade Divac în aprilie 1996.

La 2 martie 2014, Noah a înregistrat al cincilea triple-double din carieră cu 13 puncte, 12 recuperări și 14 pase decisive într-o victorie cu 109-90 în fața lui New York Knicks. Cele 14 pase decisive ale lui Noah au fost cele mai multe date vreodată de un centru al lui Bulls și cele mai multe date de un centru în NBA din 1986. Trei zile mai târziu, într-o victorie cu 105-94 în fața celor de la Detroit Pistons, Noah a înregistrat încă un triple-double terminând meciul cu 10 puncte, 11 recuperări și 11 pase decisive. Joakim a terminat luna martie cu 120 de pase decisive, cele mai multe de către un pivot din NBA de când Wilt Chamberlain a avut 155 în martie 1968. La 9 aprilie 2014, Noah a avut 15 puncte, 13 recuperări și 10 pase decisive în victoria din deplasare cu 102-87 împotriva celor de la Minnesota Timberwolves, al patrulea triple-double al sezonului. La 21 aprilie 2014, Noah a primit pentru prima dată în cariera sa premiul de Jucător defensiv al anului în NBA. El este al doilea Chicago Bull care câștigă acest premiu, după Michael Jordan, care l-a câștigat în sezonul 1987-88.

La 4 iunie 2014, Noah a fost numit în prima echipă All-NBA 2014.

Sezonul 2014-15Edit

La 27 ianuarie 2015, Noah a avut cel mai bun meci al sezonului, cu 18 puncte și 15 recuperări, într-o victorie cu 113-111 în prelungiri în fața lui Golden State Warriors. El a terminat sezonul cu o medie de 7,2 puncte și 9,6 recuperări, cele mai mici medii ale sale din sezonul 2009-10.

Sezonul 2015-16Edit

Noah și-a pierdut locul de titular în favoarea lui Nikola Mirotić în timpul pre-sezonului 2015, ieșind de pe bancă în primele 23 de meciuri consecutive din sezonul 2015-16. În urma unei cvadruple înfrângeri în prelungiri în fața lui Detroit Pistons la 18 decembrie, centrul titular Pau Gasol nu a călătorit la New York pentru meciul lui Bulls din 19 decembrie împotriva lui Knicks. În absența acestuia, Noah a fost titular în primul său meci al sezonului și a marcat ulterior un record stagional de 21 de puncte. De asemenea, el a prins 10 recuperări în acest meci, dintre care șase ofensive, devenind astfel liderul carierei lui Bulls la recuperări ofensive, depășindu-l pe Horace Grant (1.888). La 23 decembrie, a fost declarat indisponibil pentru o perioadă cuprinsă între două și patru săptămâni din cauza unei ușoare rupturi în interiorul umărului stâng luxat, o accidentare suferită în meciul lui Bulls din 21 decembrie cu Brooklyn Nets. După ce a ratat nouă meciuri consecutive din cauza acestei accidentări, a revenit în acțiune pe 11 ianuarie, înregistrând 9 recuperări și 4 pase decisive de pe bancă într-o înfrângere în fața celor de la Washington Wizards. Pe 14 ianuarie, el a fost doar al doilea titular în acest sezon, înlocuindu-l pe Pau Gasol, accidentat. În 38 de minute de joc, a înregistrat 6 puncte, 16 recuperări, 8 pase decisive, 2 recuperări și 1 blocaj într-o victorie cu 115-111 în prelungiri în fața celor de la Philadelphia 76ers. În meciul următor, în noaptea următoare, Noah s-a accidentat din nou la umărul stâng împotriva celor de la Dallas Mavericks. Ulterior, el a fost exclus pentru o perioadă cuprinsă între patru și șase luni, după ce s-a stabilit că are nevoie de o intervenție chirurgicală pentru a-și stabiliza umărul stâng.

New York Knicks (2016-2018)Edit

Noah cu Knicks în 2017

La 8 iulie 2016, Noah a semnat un contract pe patru ani și 72 de milioane de dolari cu echipa din orașul său natal, New York Knicks. Un contract discutabil la momentul respectiv, acesta a fost catalogat ulterior drept „dezastruos” și „cea mai proastă semnătură din istoria francizei”. La 27 februarie 2017, el a suferit o artroscopie la genunchiul stâng pentru a îndepărta un corp liber, iar ulterior a fost declarat indisponibil pentru cel puțin trei până la patru săptămâni. La 25 martie 2017, Noah a fost suspendat pentru 20 de meciuri fără plată pentru că a încălcat politica antidrog a ligii. Noah, care nu mai jucase din 4 februarie, era probabil să rateze oricum ultimele 10 meciuri ale sezonului pentru Knicks din cauza unei accidentări la genunchiul stâng. Suspendarea s-a transferat în primele 10 meciuri ale sezonului 2017-18. Noah, care nu știa de încălcarea sa, nu a făcut apel la suspendare. La 12 aprilie 2017, s-a considerat că Noah avea nevoie de o intervenție chirurgicală pentru o ruptură a manșetei rotatorilor stângi și că va avea nevoie de patru până la șase luni pentru reabilitare.

La 27 noiembrie 2017, Knicks l-a activat pe Noah și i-a acordat primul său timp de joc din februarie. Noah a intrat în meciul dintre Knicks și Portland Trail Blazers în al doilea sfert și a avut o repriză de trei minute, reușind singura sa încercare de aruncare și primind o recuperare. Două zile mai târziu, el a fost repartizat la Westchester Knicks din NBA G League pentru un stagiu de o zi, jucând pentru Westchester în acea seară într-o înfrângere cu Maine Red Claws. În ianuarie 2018, Noah a plecat în exil de la Knicks după ce a avut o altercație verbală aprinsă cu antrenorul Jeff Hornacek. Noah a apărut în doar șapte meciuri în sezonul 2017-18, având o medie de 5,7 minute de pe bancă.

La 13 octombrie 2018, Knicks l-a eliberat pe Noah prin intermediul waiver stretch-provision. Folosirea dispoziției de întindere va permite lui Knicks să economisească 12,6 milioane de dolari în spațiul de plafonare în 2019. Noah, căruia îi mai rămăseseră 38 de milioane de dolari pe contract, a fost reticent în a renunța la banii pe cei doi ani rămași din contractul său. Întârzierea în renunțarea la el a fost faptul că Knicks a încercat să îl determine pe Noah să renunțe la mai mulți bani într-un buyout.

Memphis Grizzlies (2018-2019)Edit

La 4 decembrie 2018, Noah a semnat cu Memphis Grizzlies pentru restul sezonului. Pe 9 februarie 2019, el a avut recorduri stagionale de 19 puncte și 14 recuperări într-o victorie cu 99-90 împotriva lui New Orleans Pelicans. Pe 22 februarie 2019, el a înregistrat 22 puncte (cu 12 aruncări libere) și 11 recuperări într-o înfrângere cu Los Angeles Clippers.