Joakim Noah

author
10 minutes, 23 seconds Read

Chicago Bulls (2007-2016)Edit

Korai évekEdit

A Chicago Bulls a 2007-es NBA draft kilencedik helyén választotta ki Noah-t. Noah és floridai csapattársai, Corey Brewer és Al Horford lettek az NBA történetének legtöbbet választott triója ugyanabból az egyetemről. Horfordot az Atlanta Hawks választotta a harmadik, Brewer pedig a Minnesota Timberwolves a hetedik helyen végzett. Noah 2007. november 6-án debütált az alapszakaszban a kispadról, miután az első három mérkőzést bokaficam miatt kihagyta. Két pontot és négy lepattanót szerzett. Noah nehezen indult csapatával, miután 2008 januárjában csapattársai egyhangú szavazatával eltiltást kapott.

Noah a Bullsnál 2009 februárjában

Noah a 2008-09-es alapszakaszban 6,7 pontot és 7,6 lepattanót átlagolt mérkőzésenként. Noah kulcsszerepet játszott a 2009-es keleti konferencia első körös rájátszás-sorozatának 6. mérkőzésén a Bulls és a Boston Celtics között. A harmadik hosszabbítás utolsó percében, 123-123-as állásnál ellopta a labdát Paul Pierce-től, és végigdobta a pályán (centertől szokatlan módon) egy zsákolásért, amiért Pierce hatodik faultját kapta. A Bulls 128-127-re megnyerte a mérkőzést, bár a 7. mérkőzésen elveszítette a sorozatot.

2009-10-es szezonSzerkesztés

A 2009-10-es szezonban Noah 10,7 pontot és 11,0 lepattanót átlagolt mérkőzésenként. Sérülés miatt csak 64 mérkőzésen játszott. A Bulls ismét bejutott a rájátszásba, bebiztosítva a 8. helyet a keleti konferenciában. A rájátszásban Noah 14,8 pontot és 13,0 lepattanót átlagolt meccsenként, de a Bulls az első körben öt meccsen kikapott a Cleveland Cavaliers-től.

2010-11-es szezonSzerkesztés

Noah a Bullsnál 2011 februárjában a Washington Wizards

Kevin Séraphinnal versenyzett

2010. október 4-én Noah ötéves, 60 millió dolláros szerződéshosszabbítást írt alá a Bullsszal. 2010. december 15-én a Bulls bejelentette, hogy Noah kezében lévő szalagszakadás miatt megműtik és 8-10 hetet kell kihagynia. Noah a sérülése előtti 24 mérkőzésen 14 pontot és 11,7 lepattanót átlagolt. A szezon 55. mérkőzésén, február 23-án tért vissza a pályára, miután felépült a jobb hüvelykujjműtétből. Alig több mint 24 perc alatt 7 pontot dobott és 16 lepattanót szedett le. A 74., 75. és 76. mérkőzésre visszatért az inaktívak listájára.

2011-12-es szezonSzerkesztés

2012. február 22-én Noah a Milwaukee Bucks elleni mérkőzésen 13 ponttal, 13 lepattanóval és 10 assziszttal karrierje első tripla-dupláját jegyezte. Ez volt az első tripla-dupla a Bulls centerétől Artis Gilmore 1977-es tripladuplája óta.

2012-13-as szezonSzerkesztés

2012. december 7-én Noah a Detroit Pistons elleni győztes mérkőzésen 30 pont és 23 lepattanó volt karriercsúcsa. 2012. december 18-án élete második tripla-dupláját jegyezte, 11 pontot dobott, 13 lepattanót szedett és karriercsúcsot jelentő 10 asszisztot adott a Boston Celtics elleni 100-89-es győzelem alkalmával. 2013. január 24-én Noah-t tartalékként nevezték a 2013-as NBA All-Star Game-re, ahol csapattársa, Luol Deng mellett ő képviselte a Chicago Bullst. Ő lett a Bulls első All-Star centere Artis Gilmore 1982-es szereplése óta. A mérkőzésen 16 percet játszott, 8 pontot szerzett és 10 lepattanót gyűjtött a keleti csapat vereségében. 2013. február 28-án Noah karrierje harmadik tripla-dupláját jegyezte, 23 pontot dobott, 21 lepattanót gyűjtött és karriercsúcsot jelentő 11 dobást blokkolt a Chicago 93-82-es győzelmében a Philadelphia 76ers ellen. Ezzel Noah egyrészt beállította az Artis Gilmore által 1977. december 20-án, egy alapszakaszmeccsen elért franchise-rekordot a blokkok tekintetében, másrészt csatlakozott Hakeem Olajuwonhoz, Kareem Abdul-Jabbarhoz, Shawn Bradleyhez, Shaquille O’Nealhez és Elvin Hayeshez, mint az egyetlen játékos, aki 20-20-10 tripla-duplát ért el pontokban, lepattanókban és blokkokban a blokkok rögzítésének kezdete óta, és közülük az egyetlen, aki 65 százalékkal dobott mezőnyből.

2013-14-es szezonSzerkesztés

2013. december 28-tól 2014. február 1-ig Noah-nak volt egy 18 meccses 10 vagy több lepattanós sorozata, ami alatt átlagosan 13,9 lepattanót szerzett. Ez a sorozat 2014. február 4-én, a Sacramento Kings elleni mérkőzésen ért véget, mivel Joakimot kivezették a mérkőzésről, miután reklamált egy ellene szóló vitatott szabálytalanság miatt. Noah kirobbant és verbálisan szidalmazta a játékvezetőket, amiért az NBA 15 000 dolláros büntetést szabott ki rá. 2014. január 30-án Joakim Noah-t pályafutása során másodszorra nevezték tartaléknak a 2014-es NBA All-Star Game-re. A mérkőzésen 21 percet játszott (beleértve a teljes negyedik negyedet is), és 8 pontot dobott, 5 lepattanót gyűjtött és 5 asszisztot adott, miközben a keleti csapat 163-155-ös győzelméhez járult hozzá. 2014. február 11-én Noah karrierje negyedik tripla-dupláját jegyezte az Atlanta Hawks elleni 100-85-ös győzelem alkalmával. 19 ponttal, 16 lepattanóval és 11 assziszttal fejezte be a mérkőzést. 2014. február 19-én Joakim 13 asszisztot jegyzett a Toronto Raptors elleni 94-92-es idegenbeli győzelem alkalmával. Ezzel ő lett az első NBA-center, aki egy szezonban 3 meccsen 10+ asszisztot adott Brad Miller (Sacramento Kings, 2005-06) óta, és az egyetlen center, aki Vlade Divac 1996 áprilisa óta 13 asszisztot adott egy meccsen.

2014. március 2-án Noah 13 ponttal, 12 lepattanóval és 14 assziszttal karrierje ötödik tripla-dupláját jegyezte a New York Knicks elleni 109-90-es győzelem alkalmával. Noah 14 asszisztja volt a legtöbb, amit a Bulls centere valaha adott, és a legtöbb, amit az NBA-ben 1986 óta center adott. Három nappal később, a Detroit Pistons elleni 105-94-es győzelem során Noah újabb tripla-duplát jegyzett, 10 ponttal, 11 lepattanóval és 11 assziszttal fejezte be a mérkőzést. Joakim 120 assziszttal zárta a márciusi hónapot, ami Wilt Chamberlain 1968 márciusi 155 asszisztja óta a legtöbb egy NBA-centertől. 2014. április 9-én Noah 15 pontot, 13 lepattanót és 10 asszisztot szerzett a Minnesota Timberwolves elleni 102-87-es idegenbeli győzelem alkalmával, ami a negyedik tripla-duplája volt az idényben. 2014. április 21-én Noah pályafutása során először kapta meg az NBA Év Védőjátékosa díjat. Ő a második Chicago Bull, aki elnyerte ezt a díjat Michael Jordan után, aki az 1987-88-as szezonban nyerte el.

2014. június 4-én Noah-t beválasztották a 2014-es All-NBA első csapatába.

2014-15-ös szezonSzerkesztés

2015. január 27-én Noah 18 ponttal és 15 lepattanóval a Golden State Warriors elleni 113-111-es hosszabbításos győzelem alkalmával a szezon legjobb játékát nyújtotta. A szezont 7,2 pontos és 9,6 lepattanós átlaggal zárta, ami a 2009-10-es szezon óta a legalacsonyabb átlaga.

2015-16-os szezonSzerkesztés

Noah a 2015-ös előszezonban elvesztette kezdő helyét Nikola Mirotić miatt, így a 2015-16-os szezon első 23 egymást követő mérkőzésén a padról érkezett. A Detroit Pistons elleni december 18-i, négyszeres hosszabbításos vereséget követően a kezdő center Pau Gasol nem utazott el New Yorkba a Bulls december 19-i, Knicks elleni mérkőzésére. Távollétében Noah kezdett a szezon első mérkőzésén, és ezt követően szezoncsúcsot jelentő 21 pontot szerzett. Emellett 10 lepattanót is leszedett a mérkőzésen, ebből hatot támadásban, ezzel a Bulls karrierjének vezetője lett a támadólepattanók terén, megelőzve Horace Grantet (1888). December 23-án a Bulls december 21-i, Brooklyn Nets elleni mérkőzésén elszenvedett kisebb szakadás miatt két-négy hétre kidőlt a bal vállából. Miután kilenc egymást követő mérkőzést kihagyott a sérülés miatt, január 11-én tért vissza a pályára, és a Washington Wizards elleni vereség alkalmával 9 lepattanót és 4 asszisztot jegyzett a padról. Január 14-én mindössze másodszor kezdett a szezonban, a sérült Pau Gasolt helyettesítve. A Philadelphia 76ers elleni 115-111-es hosszabbításos győzelem során 38 perc alatt 6 pontot, 16 lepattanót, 8 asszisztot, 2 labdaszerzést és 1 blokkot jegyzett. A következő esti mérkőzésen, a Dallas Mavericks ellen Noah újra megsérült a bal válla. Ezt követően négytől hat hónapig nem léphetett pályára, miután megállapították, hogy műtétre van szüksége a bal válla stabilizálásához.

New York Knicks (2016-2018)Edit

Noah a Knicksszel 2017-ben

2016. július 8-án Noah négyéves, 72 millió dolláros szerződést írt alá szülővárosa csapatával, a New York Knicksszel. Az akkoriban megkérdőjelezhető szerződést később “katasztrofálisnak” és a “franchise történetének legrosszabb szerződésének” bélyegezték. 2017. február 27-én bal térdében artroszkópiát végeztek rajta, hogy eltávolítsanak egy laza testet, és ezt követően legalább három-négy hétre kiesett. 2017. március 25-én Noah-t 20 mérkőzésre felfüggesztették fizetés nélkül, mert megsértette a liga drogellenes szabályzatát. Noah, aki február 4-e óta nem játszott, bal térdsérülése miatt valószínűleg amúgy is kihagyta volna a Knicks utolsó 10 mérkőzését a szezonban. A felfüggesztés a 2017-18-as szezon első 10 meccsére is áthúzódott. Noah, aki nem tudott a szabálysértéséről, nem fellebbezett a felfüggesztése ellen. 2017. április 12-én úgy ítélték meg, hogy Noah-nak műtétre van szüksége bal oldali rotátorköpeny-szakadása miatt, és négy-hat hónapra lesz szüksége a rehabilitációhoz.

2017. november 27-én a Knicks aktiválta Noah-t, és február óta először kapott játékidőt. Noah a második negyedben lépett pályára a Knicks Portland Trail Blazers elleni mérkőzésén, és három percet kapott, egyetlen dobókísérlete volt, és leszedett egy lepattanót. Két nappal később az NBA G League-ben szereplő Westchester Knickshez került egy napra, és aznap este a Westchesterben játszott a Maine Red Claws elleni vereség alkalmával. 2018 januárjában Noah száműzetésbe vonult a Knicksből, miután heves szóbeli vitába keveredett Jeff Hornacek edzővel. Noah a 2017-18-as szezonban mindössze hét mérkőzésen lépett pályára, átlagosan 5,7 percet töltött a kispadról.

2018. október 13-án a Knicks elengedte Noah-t a stretch-provision waiveren keresztül. A stretch provision alkalmazásával a Knicks 12,6 millió dollárnyi sapka helyet takaríthat meg 2019-ben. Noah, akinek 38 millió dollár volt hátra a szerződéséből, nem volt hajlandó lemondani a hátralévő két évéről. A késlekedés a lemondásával az volt, hogy a Knicks megpróbálta rávenni Noah-t, hogy egy kivásárlással több pénzről mondjon le.

Memphis Grizzlies (2018-2019)Edit

2018. december 4-én Noah aláírt a Memphis Grizzlieshez a szezon hátralévő részére. 2019. február 9-én 19 pont és 14 lepattanó volt a szezoncsúcsa a New Orleans Pelicans elleni 99-90-es győzelem alkalmával. 2019. február 22-én 22 pontot (12 büntetővel) és 11 lepattanót jegyzett a Los Angeles Clippers elleni vereség alkalmával.