Texas Motor Speedway

author
7 minutes, 33 seconds Read

Informace o okruhu

Adresa: Adresa: Texas Motor Speedway, PO Box 500, Fort Worth, TX 76101-2500, USA

PH: + 1 817 215-8500

Typ okruhu: Stálé oválné a silniční tratě

Historie okruhu

Texas Motor Speedway je vysokorychlostní superspeedway postavená společností Bruton Smith’s Speedway Motorsports, Inc. pro trh Dallas-Fort Worth v Texasu. Získal si pověst jednoho z nejrychlejších okruhů v zemi a hostí dva závody NASCAR a populární kolo IndyCar Series.

Smith poprvé oznámil plány na výstavbu nového oválného okruhu v listopadu 1994 a ukončil tak krátké tříměsíční hledání místa, když byl pro stavbu za 250 milionů dolarů vybrán pozemek mezi Fort Worth a Denton County. Poloha na křižovatce Interstate 35 West a Texas State Highway 114 z něj učinila ideální místo se skvělým přístupem pro diváky. Plány počítaly se zařízením pro 160 000 diváků uzavírajícím 24stupňové zatáčky s 205 manažerskými skyboxy.

Přestávka začala v dubnu 1995, kdy se Smith spolu s jezdci NASCAR Bobbym Labontem a Jeffem Gordonem a Terrym Labontem zúčastnil zvláštního ceremoniálu, při němž byla otočena první půda. Vlastní výstavba začala v srpnu a hlavní práce byly z velké části dokončeny v únoru 1996. Čtyřzávodní ovál měl přední část mírně odsazenou od pit road, podobně jako Atlanta Motor Speedway. Čtyři zatáčky měly dvojí náklon, s horním náklonem 24 stupňů a dolním náklonem 8 stupňů, aby vyhovovaly sériovým vozům a otevřeným vozům typu Indy.

Texas 500 pro NASCAR Winston Cup se měl poprvé jet v dubnu 1997, ale jeho zrod byl obtížný, když silné deště před závodem zaplavily parkoviště a vynutily si zrušení kvalifikace. Správci trati Eddiemu Gossageovi pomohlo texaské ministerstvo dopravy, které uzavřelo část texaské státní silnice 170 a využilo ji jako parkoviště. Fanoušci sice měli kde zaparkovat, ale i tak se museli dostat do místní oblasti a silnice byly brzy přetížené. V den závodu v 8 hodin ráno byla doprava na dálnici Interstate 35W ucpaná asi 16 mil jižně od trati a mnozí se snažili dorazit včas na zelenou vlajku.

Ti, kteří se ten den dostali na okruh, byli svědky něčeho jako havarijního festivalu, kdy se v prvním kole vytvořila hromada 13 vozů a traťový rekord činil 73 kol, která se jela na výstrahu. V závěru závodu se Jeff Burton ujal vedení, vedl závěrečných 58 kol závodu a vyhrál svůj první pohárový závod v kariéře. Jezdci kritizovali úzkou drážku okruhu a znepokojoval je velký hrb mezi první a druhou zatáčkou. V reakci na kritiku Gossage opravil úsek propadlé trati mezi oválnými zatáčkami a také rozšířil pit road o 12 stop a přední úsek psí nohy o 5 stop.

V červnu se na okruhu konal vůbec první noční závod IndyCar, True Value 500k Indy Racing League. Závod měl skončit kontroverzí a potyčkou mezi majitelem týmu A.J. Foytem a jezdcem Arie Luyendykem. Billy Boat, Foytův jezdec, slavil zjevné vítězství ve vítězné uličce, když Luyendyk přišel protestovat proti oficiálním výsledkům a tvrdil, že je vítězem on. Zástupci USAC protest prošetřili a následující den rozhodli o vítězi závodu tak, že Boatovi vítězství odebrali a Luyendyka prohlásili za vítěze kvůli špatně fungujícímu časomíře a bodovacímu zařízení.

Zdálo se, že ve druhém ročníku se opět objeví kontroverze. Stále přetrvávaly problémy s povrchem trati; problémy s odvodněním vedly k občasným „pláčům“, když se na trati objevily vlhké skvrny, a mnozí stále nevěděli, jaká je konfigurace dvojího náspu. Bruton Smith připustil, že jsou nutné další změny, a vynaložil na vylepšení přibližně 4 miliony dolarů. Ty zahrnovaly rekonstrukci všech čtyř zatáček s náspy, které měly lepší odvodnění a jednotný náklon 24 stupňů. Kromě toho byly výrazně vylepšeny přechody do a ze zatáček s náklonem.

Změny byly dokončeny včas před červnovým závodem Indy Racing League v roce 1998 a okamžitě si našly přízeň jezdců. Billy Boat si dojel pro vítězství – a tentokrát si ho udržel. Také jezdci NASCAR si při své první návštěvě od renovace v roce 1999 změny pochvalovali a zdálo se, že kontroverze z prvních let jsou zažehnány. Historie však měla ukázat opak.

V červnu 2000 byla zahájena výstavba nové silniční dráhy v poli v rámci příprav na Velkou cenu Texasu, kolo seriálu sportovních vozů ALMS, plánované na víkend o Svátku práce. Trať obsahovala dočasnou šikanu na konci předního úseku – rychlou, ale dostatečně širokou, aby se vozy mohly předjíždět po jednom – s novou polní tratí zahrnující plné náklony na obou koncích. Závod se ukázal jako určitá finanční katastrofa pro rychlostní dráhu – v dusném 111stupňovém vedru přišlo jen málo diváků. V roce 2001 se situace sotva zlepšila a experiment se již neopakoval.

V roce 2001 dráha vyhlásila nový závod pro světovou sérii Champ Car, Firestone Firehawk 600. Ten se měl konat 29. dubna. Během tréninků a kvalifikace se ukázalo, že pověst okruhu o rychlosti je opodstatněná, a Paul Tracy stanovil rekord kola 239,552 km/h. Tyto rychlosti značně převyšovaly všechny rychlosti, které byly k vidění během závodů IRL nebo NASCAR, a vystavovaly jezdce trvalému zatížení více než 5G. Z 25 jezdců si 21 stěžovalo na závratě a dezorientaci a vzhledem k možnosti, že jezdci na trati omdlévali, CART závod dvě hodiny před plánovaným startem zrušila. Závody Champ Cars se již nevrátily.

Buton Smith toužil přidat druhý závod NASCAR na TMS, ale protože v kalendáři nebyly žádné nové termíny, nebyl ochoten přehodit termín z jednoho z dalších míst konání Speedway Motorsports. Po letech neúspěšného lobbování u NASCAR Smith nakonec druhý termín získal díky žalobě, kterou podal jeden z akcionářů společnosti Speedway Motorsports, Inc. proti NASCAR. Ta se týkala porušení antimonopolních zákonů a nedodržení slibu, že Texas dostane druhý závod. Ať už byla pravda jakákoli, NASCAR se v rámci celkové restrukturalizace mimosoudně vyrovnala a prodala North Carolina Motor Speedway Smithovi, který na oplátku od roku 2005 převedl její jediný závod NASCAR na TMS.

Od té doby se na Speedwayi rok co rok vylepšovalo zázemí, mezi novinky patří instalace největší HD video obrazovky na světě. Obrazovka, která měří 218 stop (66 m) na šířku a 94,6 stop (28,8 m) na výšku a přezdívá se jí „Big Hoss“, měla premiéru v sezóně 2014.

Příjezd

Texas Motor Speedway se nachází na severním okraji města Fort Worth v Texasu. Nejbližší mezinárodní letiště Dallas/Fort Worth leží asi 22 mil jihovýchodně. Letiště Dallas Love Field nabízí také vnitrostátní a mezinárodní lety a je vzdáleno dalších 10 mil jihovýchodně od dráhy.

Většina lidí přijíždí k závodišti Speedway, které se nachází na křižovatce silnic Interstate 35 West a Texas State Highway 114, autem. Z Fort Worthu jeďte po dálnici Interstate 35W severně od Fort Worthu. Sjeďte na silnici SH 114 a pod nadjezdem odbočte k rychlostní dráze. Z Dallasu existuje několik možných tras, nicméně ve dnech závodu se doporučuje následující: jeďte na sever po Interstate 35E do Dentonu, TX. Na křižovatce silnic I35E a I35W se vraťte zpět na jih na silnici Interstate 35W. Sjeďte doprava na silnici SH 114 ke speedwayi.

Na pozemcích speedwaye je k dispozici dostatek parkovacích míst. Obecné parkování je zdarma, avšak placené vylepšení a VIP parkování jsou k dispozici za poplatek.