Texas Motor Speedway

author
8 minutes, 40 seconds Read

Circuit Info

Address: Texas Motor Speedway, PO Box 500, Fort Worth, TX 76101-2500, USA

PH: + 1 817 215-8500

Pálya típusa: Texas Motor Speedway, PO Box 500, Fort Worth, TX 76101-2500, USA

Circuit type:

Pálya története

A Texas Motor Speedway a Bruton Smith’s Speedway Motorsports, Inc. által a texasi Dallas-Fort Worth piac kiszolgálására épített magas pálya. Az ország egyik leggyorsabb pályájaként szerzett hírnevet, és két NASCAR-futamnak, valamint az IndyCar Series egyik népszerű fordulójának ad otthont.

Smith először 1994 novemberében jelentette be az új oválpálya terveit, egy rövid, három hónapos helyszínkeresés lezárásaként, amikor a Fort Worth és Denton megye közötti területet választották ki a 250 millió dolláros fejlesztéshez. Az Interstate 35 West és a Texas State Highway 114 kereszteződésénél fekvő helyszín ideálisnak bizonyult, és a nézők számára is jól megközelíthető volt. A tervek egy 160 000 férőhelyes, 24 fokos kanyarokat magába foglaló létesítményt terveztek, 205 vezetői skybox lakosztállyal.

Az alapkőletétel 1995 áprilisában kezdődött, amikor Smith mellett a NASCAR versenyzők, Bobby Labonte és Jeff Gordon, valamint Terry Labonte is részt vett egy különleges ünnepségen, ahol megfordították az első földet. A tulajdonképpeni építkezés augusztusban kezdődött, és a főbb munkálatok 1996 februárjára nagyrészt befejeződtek. A négy kanyaros ovál az Atlanta Motor Speedwayhez hasonló kialakítású, a boxutcától kissé eltolt első szakaszon épült. A négy kanyar kettős dőlésszöggel rendelkezett, egy 24 fokos magas és egy 8 fokos alsó dőlésszöggel, hogy a stock autók és a nyitott Indy-stílusú autók számára is alkalmas legyen.

A NASCAR Winston Cup Texas 500-as futamát először 1997 áprilisára tervezték, de a születés nehéznek bizonyult, mivel a verseny előtti heves esőzések elárasztották a parkolókat, és a kvalifikációt el kellett törölni. A pálya menedzsere, Eddie Gossage segítséget kapott a texasi közlekedési minisztériumtól, amely lezárta a 170-es texasi állami autópálya egy részét, hogy azt parkolónak használhassák. Bár ez azt jelentette, hogy a rajongóknak volt hol parkolniuk, mégis be kellett jutniuk a helyi területre, és az utak hamarosan túlterheltek lettek. A verseny napján reggel 8 órára a 35W autópályán a forgalom a pályától mintegy 16 mérföldre délre torlódott fel, és sokan küzdöttek azért, hogy időben megérkezzenek a zöld zászlóra.

Azok, akik aznap eljutottak a pályára, egyfajta balesetfesztiválnak lehettek szemtanúi: az első körben 13 autó halmozódott össze, és a pályarekordot jelentő 73 kört figyelmeztetés alatt futották le. A futam végén Jeff Burton átvette a vezetést, és a verseny utolsó 58 körét vezetve megnyerte pályafutása első kupafutamát. A versenyzők kritizálták a pálya szűk barázdáját, és aggasztotta őket az egyes és kettes kanyar közötti nagy bucka. A kritikákra reagálva Gossage újraaszfaltozta az ovális kanyarok közötti megereszkedett pályaszakaszt, valamint 12 lábbal kiszélesítette a boxutcát és 5 lábbal az első szakasz kutyaszorítóját.

Júniusban a pálya adott otthont az első éjszakai IndyCar-futamnak, a True Value 500k Indy Racing League versenyének. A verseny ellentmondással és a csapattulajdonos A.J. Foyt és a versenyző Arie Luyendyk közötti csetepatéval végződött. Billy Boat, Foyt versenyzője éppen a győzelmi sávban ünnepelte a nyilvánvaló győzelmet, amikor Luyendyk bejött, hogy tiltakozzon a hivatalos eredmény ellen, és azt állítsa, hogy ő a győztes. Az USAC tisztviselői kivizsgálták az óvást, és másnap meghozták a döntést a futam győzteséről, megfosztva Boat-ot a győzelemtől, és Luyendyk-et nyilvánítva győztesnek az időmérő és pontozó berendezés meghibásodása miatt.

A második évben ismét a vita tűnt a jelszónak. Még mindig voltak problémák a pálya felületével; a vízelvezetéssel kapcsolatos problémák időnként “síráshoz” vezettek, amikor nedves foltok jelentek meg a pálya körül, míg a kettős padkakialakítással kapcsolatban sokan még mindig nem tudtak dönteni. Bruton Smith elismerte, hogy további változtatásokra van szükség, és mintegy 4 millió dollárt költött a fejlesztésekre. Ezek közé tartozott mind a négy kanyar újjáépítése, amelyek jobb vízelvezetést és egységes, 24 fokos kanyarulatot biztosítottak. Ezen kívül nagymértékben javították a kanyarokba való be- és kihajtást.

A változtatások az Indy Racing League 1998. júniusi versenyére készültek el, és azonnal a versenyzők tetszését is elnyerték. Billy Boat győzelemre hajtott – és ezúttal megőrizte győzelmét. A NASCAR versenyzők is elismerően nyilatkoztak a változásokról, amikor 1999-ben először látogattak el a felújítás óta, és úgy tűnt, hogy az első évek vitái véget értek. A történelem azonban az ellenkezőjét bizonyította.

2000 júniusában megkezdődött egy új, belső pálya építése, hogy előkészítsék a Labor Day hétvégére tervezett Grand Prix of Texas-t, az ALMS sportkocsi-sorozat egyik fordulóját. A pálya egy ideiglenes sikánt tartalmazott az első szakasz végén – gyors, de éppen elég széles ahhoz, hogy az autók egy sorban haladhassanak – és egy új, a teljes emelkedőt mindkét végén magában foglaló pályát. A verseny anyagi katasztrófának bizonyult a versenypálya számára – a 111 fokos hőségben csekély számú közönség jelent meg. A helyzet 2001-ben alig javult, és a kísérletet nem ismételték meg újra.

2001-ben a pálya új versenyt jelentett be a Champ Car World Series számára, a Firestone Firehawk 600-at. Ezt április 29-én kellett volna megrendezni. Az edzések és a kvalifikáció során a pálya gyorsaságáról szóló hírneve megalapozottnak bizonyult, Paul Tracy 239,552 mérföld/órás körrekordot állított fel. Ezek a sebességek jóval meghaladták az IRL vagy a NASCAR versenyein tapasztaltakat, és a versenyzőket több mint 5 GHz-es tartós terhelésnek tették ki. A 25 versenyző közül 21-en szédülésre és zavartságra panaszkodtak, és mivel fennállt annak a lehetősége, hogy a versenyzők elájulnak a pályán, a CART két órával a tervezett rajt előtt törölte a versenyt. A Champ Cars soha nem tért vissza.

Bruton Smith ekkor már nagyon szerette volna, ha a TMS-en egy második NASCAR-versenyt is rendeznének, de mivel nem volt új időpont a naptárban, nem volt hajlandó elcserélni az időpontot a Speedway Motorsport egyik másik helyszínéről. A NASCAR-nál évekig tartó sikertelen lobbizás után Smith végül megkapta a második időpontot a Speedway Motorsports, Inc. egyik részvényese által a NASCAR ellen indított per eredményeként. A trösztellenes törvények megsértését és annak az ígéretnek a megszegését állította, hogy Texas kap egy második futamot. Bármi is volt az igazság, a NASCAR egy általános átszervezés részeként peren kívül megegyezett, és eladta a North Carolina Motor Speedwayt Smith-nek, ő pedig 2005-től az egyetlen NASCAR-versenyt a TMS-nek adta át.

A Speedwayen azóta évről évre folytak a létesítményfejlesztések, az újítások közé tartozik a világ legnagyobb HD videoképernyőjének telepítése. A 66 méter (218 láb) széles és 28,8 méter (94,6 láb) magas, “Big Hoss” becenévre keresztelt képernyő a 2014-es szezonban debütált.

Odaérkezés

A Texas Motor Speedway a texasi Fort Worth északi külvárosában található. A legközelebbi nemzetközi repülőtér a Dallas/Fort Worth repülőtér, mintegy 22 mérföldre délkeletre. A Dallas Love Field repülőtér szintén kínál belföldi és nemzetközi járatokat, és további 10 mérföldre délkeletre található a pályától.

A legtöbb ember autóval érkezik a Speedwayre, amely a 35-ös nyugati autópálya és a Texas State Highway 114 kereszteződésénél található. Fort Worthből az Interstate 35W autópályán haladjon északra Fort Worthből. Menjen ki az SH 114-es autópályán, és kanyarodjon be a felüljáró alatt a speedwayhez. Dallasból többféle útvonal is lehetséges, azonban a versenynapokon a következő útvonal ajánlott: az Interstate 35E autópályán északra, Dentonba, TX-be. Az I35E és az I35W kereszteződésénél menjen vissza dél felé az Interstate 35W-n. Jobbra lépjen ki az SH 114-es autópályán a speedwayhez.

A speedway parkolóiban bőséges parkolási lehetőség áll rendelkezésre. Az általános parkolás ingyenes, bár a fizetős emelt szintű és VIP parkolás térítés ellenében vehető igénybe.